nikitanik: (ілюзія)
nikitanik ([personal profile] nikitanik) wrote2013-02-01 06:34 pm

На Київщині, в селі Літки Броварського району, вшанують пам’ять Вояків УНР

Originally posted by [livejournal.com profile] switluy_spogad at На Київщині, в селі Літки Броварського району, вшанують пам’ять Вояків УНР
http://warmemorial.ucoz.ua/_pu/0/02943901.jpg

У суботу, 2 лютого 2013 р., о 13 годині в селі Літки Броварського району на Київщині, на кургані біля пам’ятника загиблим воїнам УНР, відбудеться відбувається вшанування пам’яті бійців армії Української Народної Республіки, які ціною власного життя обороняли підступи до Києва від армії Муравйова.

Такий захід відбувається в Літках щороку наприкінці січня. Цьогорічний проводиться з ініціативи Київської обласної організації УНП. Участь у ньому візьмуть громади Броварщини і села Літки, партійних організацій. Молебень за загиблими воїнами Української Народної Республіки проведе настоятель місцевої церкви УПЦ Київського патріархату.


Довідково: У 1918 році біля с.Літки відбувся запеклий бій між воїнами Української Народної Республіки та окупантами з червоної російської армії Муравйова. У цьому бою загинули 18 українських вояків, які віддали своє життя за Українську державу. На місці їх загибелі за часів незалежності насипано курган, на якому стоїть козацький хрест. Щороку в день історичного бою літківчани приходять до могили вшанувати пам’ять Наших Українських Героїв.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f1/LitkyCross.jpg/800px-LitkyCross.jpg
Бій у селі Літки безпосередньо пов’язаний з подіями у Крутах. Мешканці Літок з покоління в покоління передавали спогади, хоча це було небезпечно, про те, наприкінці січня, на початку лютого до села увійшов невеликий загін молодих українських вояків. Мешканці охоче їх прийняли і розмістили по хатах, бо на вулиці лютував мороз.
Моя версія така, що це були юнаки з першої сотні юнацької школи ім. Б. Хмельницького, які за розпорядженням А. Гончаренко залишилася прикривати відхід підрозділів до ешелонів. У метушні відступу ніхто не зауважив їх відсутності, або ж вважали їх полеглими. У спогадах, на жаль, ніде немає даних про це.
Отже, найвірогідніше, в ніч з 29 на 30 січня вони вирушили пішки до Києва через Семиполки. 2 лютого у селі Літки юнаків, а їх, як вважають, було 24 вояки, наздогнали муравйовські переслідувачі. Вояки чинили впертий опір, але сили були нерівні. В бою більшість юнаків загинула, а трьом, захопленим в полон, муравйовці відрубали голови. Мешканці села поховали героїв у могилі на околиці села, що має назву Дарниця. Радянська влада робила все, щоб вибити з пам’яті односельців спогади про бій у Літках і про загиблих юнаків. Але це їм не вдалося. Місцеві патріоти-сміливці неодноразово поновлювали могилу і хрест на ній, але більшовицькі вандали знову і знову нищили її.
1996 року зусиллями мешканців села було на могилі споруджено курган і освячено хрест. Правда, дата на хресті зазначена за старим стилем. Тут тепер щорічно відбуваються заходи по вшануванню полеглих. На жаль, людська пам’ять донесла до нас лише ім’я Гриця з Козельця та двох братів-кулеметників, а це лише крихти правди про Наших Українських Героїв.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/LitkyMound.jpg/800px-LitkyMound.jpg

http://nation.org.ua/news/news_730.html